Resultater fra Øresund Maraton 2014

 

Øresund Maraton 2014 blev pga. vind og vejr annulleret under deltagernes vej retur mod ARK - og dermed kunne præmiering med de flotte vandrepokaler fra Øresund Maraton og LDKU desværre ikke gennføres.

 

Alle mandskaber roede dog et rigtig flot løb de første ca. 38 km. til Nivå og havde en super oplevelse med det - og dét vurderede regatta komiteen var medaljer værd! Derfor besluttede regattakomitéen at uddele årets medaljer ud fra tiderne noteret ved ankomst til Nivå:

 

Løb 1 - Dame: 
1. KR (03.56.01) - startede fra ARK kl. 15.00.05

 

Løb 2 - Herre:
1. ARK (03.26.05) - startede fra ARK kl. 16.30.00
2. Skjold/KVIK (03.35.26) - startede fra ARK kl. 15.14.59
3. DSR (03.49.56) - startede fra ARK kl. 15.19.59
4. Præstø (03.54.15) - startede fra ARK kl. 16.00.00
5. Hellerup (04.02.55) - startede fra ARK kl. 17.30.05

 

Løb 3 - Mix:
1. KVIK (03.36.03) - startede fra ARK kl. 15.10.00
2. Præstø (03.42.22) - startede fra ARK kl. 15.30.00
3. Humlebæk (03.54.32) - startede fra ARK kl. 16.15.00
4. ARK (04.03.58) - startede fra ARK kl. 15.29.59
5. Hellerup (04.30.34) - startede fra ARK kl. 15.05.07

 

Et stort tillykke til medaljetagerne - og en stor tak til ALLE deltagerne for flot opbakning og godt humør!

Og en særlig tak til Nivå Roklub og Anders Kabel & co., der ydede en formidabel service under pausen i Nivå - og ligeledes til de to dommere, Lene Svanebjerg og Niels Iversen, for en lige så formidabel dommergerning og køligt overblik.

 

Bådene kunne under løbet følges online via GPS-sporing, som leveres af SportsXStream:

http://www.sportsxstream.com/Event/resund-Maraton-2014.html

Bemærk: På Mac-computere skal man benytte browseren Chrome.

På dette site kan man også efter løbet gå ind og gense de enkelte bådes rute undervejs. 

 

--------------------------------------------------------

 

Deltagere

  • Løb 1 W2+inr - Dame (1 tilmelding)

    • Københavns Roklub I

      • 1. Kirsten Jakobsen (KR) [1980]

      • 2. Annette Kjærulf Andersen (KR) [1963]

      • Cox. Vibeke Skousen (KR) [1969]

 

  • Løb 2 M2+inr - Herre (5 tilmeldinger)

    • Præstø Roklub I

      • 1. Jan Kaare Petersen (Præstø) [1973]

      • 2. Jesper Ravnsbjerg Hansen (Præstø) [1969]

      • Cox. Søren Hansen (Præstø) [1961]

    • Hellerup Roklub

      • 1. Christian Dawe (Hel) [1963]

      • 2. Karl Haals (Hel) [1953]

      • Cox. Jesper Pihl (Hel) [1953]

    • Danske Studenters Roklub I

      • 1. Niels Elgaard Larsen (DSR) [1966]

      • 2. Per Holst Jensen (DSR) [1961]

      • Cox. Søren Bech Hansen (DSR) [1967]

    • Amager Ro- og Kajakklub I

      • 1. Richard Naylor (ARK) [1976]

      • 2. Ask Fulgsang (ARK) [1965]

      • Cox. Søren Overballe Petersen (ARK) [1983]

    • Skjold/Kvik

      • 1. Anders Christian Larsen (Skjold) [1967]

      • 2. Jacob Krusell (Skjold) [1960]

      • Cox. Poul Jensen (Skjold) [1960]

 

  • Løb 3 W/M2+inr - Mix (5 tilmeldinger)

    • Roforeningen KVIK I

      • 1. Line Andersen (KVIK) [1977]

      • 2. Jesper Hansen (KVIK) [1966]

      • Cox. Jan Skovø (KVIK) [1971]

    • Præstø Roklub I

      • 1. Poul Ploug Bramsen (Præstø) [1978]

      • 2. Mai-Britt Bille (Præstø) [1960]

      • Cox. Martin Poulsen (Præstø) [1967]

    • Amager Ro- og Kajakklub I

      • 1. Mette Sørensen (ARK) [1980]

      • 2. Louise Marie Agger Hansen (ARK) [1982]

      • Cox. Rasmus Lund (ARK) [1987]​

    • Humlebæk Roklub I

      • 1. Morten Runge Poulsen (Humleb.) [1970]

      • 2. Jens Jørgen Tramm (Humleb.) [1965]

      • Cox. Maria Petersen (Humleb.) [1970]

    • ​Hellerup Roklub

      • ​1. Karen Merete Holme Madsen (Hel) [1964]

      • 2. Youssef Abdelrahman (Hel) [1963]

      • Cox. Ole Erlich-Eriksen (Hel) [1951]

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.