Startliste - Øresund Maraton 2016

Starttider vælges af de enkelte bådhold inden for regattaperioden. Første mulige start er lørdag 3/9 kl. 14:00.

Løb 1 - Dame 78145m

Hold: 1 KVIK (bådnr. 3)

  • Annette Kjærulf Andersen (1963) KR

  • Tine Aabye (1963) KVIK

  • Dorte Lassen (1971) KVIK

Løb 2 - Herre 78145m

Hold: 3 2årepedoen (ARK) (bådnr. 1)

  • Richard Naylor (1976) ARK

  • Michael Nielsen (1959) ARK

  • Ask Fulgsang (1965) ARK

 

Hold: 4 Præstø herre (bådnr. 2) - AFMELDT

  • Søren Hansen (1961) Præstø

  • Lars Østergaard (1955) Præstø

  • Jørgen Mortensen (1964) Præstø

 

Løb 3 - Mix 78145m7 Hold

Hold: 5 Hellerup Rk. (bådnr. 5)

  • Søren Malling (1962) HR

  • Hans Ole Madsen (1955) HR

  • Birgit Lyngby (1961) HR

 

Hold: 6 De sælsomme (Nivå Rk) (bådnr. 8)

  • Kurt Blasen (1961) Nivå

  • Leif Michael Jensen (1961) Nivå

  • May-Britt Greisen (1959) Nivå

 

Hold: 7 KVIK 2 (bådnr. 10)

  • Jørgen Lannov (1946) KVIK

  • Helle Mortensen (1960) KVIK

  • Marianne Worm (1967) KVIK

 

Hold: 8 Humlebæk (bådnr. 6)

  • Anni Renner Mortensen (1965) HR

  • Jette Tramm (1964) HR

  • Jens Jørgen Tramm (1965) HR

 

Hold: 9 Larus Præstø (bådnr. 4) - AFMELDT

  • Mai-Britt Bille (1960) Præstø

  • Poul Bramsen (1978) Præstø

  • Martin Poulsen (1967) Præstø

 

Hold: 10 SAS-Alternativet (bådnr. 9)

  • Kristine Schwarz (1988) SAS

  • Matias Grønvig (1992) SAS

  • Poul Jensen (1960) SAS

 

Hold: 12 Hellerup Mix (bådnr. 7)

  • Karen Merete Holme Madsen (1964) HR

  • Ole Erlich-Eriksen (1951) HR

  • Aage Kampmann Larsen (1961) HR

Resultat 2016

 

Løb 1 - Dame 78145m

1 - GULD (8:47:48) (start kl. 14:10)

Hold: 1 KVIK (bådnr. 3)

  • Annette Kjærulf Andersen (1963) KR

  • Tine Aabye (1963) KVIK

  • Dorte Lassen (1971) KVIK

 

Løb 2 - Herre 78145m

1 - GULD (7:53:46) (start kl. 19:00)

Hold: 3 2årepedoen (ARK) (bådnr. 1)

  • Richard Naylor (1976) ARK

  • Michael Nielsen (1959) ARK

  • Ask Fulgsang (1965) ARK

 

Løb 3 - Mix 78145m7 Hold

1 - GULD (8:09:13) (start: 15:00)

Hold: 10 SAS-Alternativet (bådnr. 9)

  • Kristine Schwarz (1988) SAS

  • Matias Grønvig (1992) SAS

  • Poul Jensen (1960) SAS

2 - SØLV (8:43:46) (start kl. 16:00)

Hold: 8 Humlebæk (bådnr. 6)

  • Anni Renner Mortensen (1965) HR

  • Jette Tramm (1964) HR

  • Jens Jørgen Tramm (1965) HR

3 - BRONZE (9:07:56) (start kl. 14:15)

Hold: 5 Hellerup Rk. (bådnr. 5)

  • Søren Malling (1962) HR

  • Hans Ole Madsen (1955) HR

  • Birgit Lyngby (1961) HR

 

4 - (9:46:24) (start kl. 14:00)

Hold: 6 De sælsomme (Nivå Rk) (bådnr. 8)

  • Kurt Blasen (1961) Nivå

  • Leif Michael Jensen (1961) Nivå

  • May-Britt Greisen (1959) Nivå

 

5 - (10:00:15) (start kl. 14:05)

Hold: 7 KVIK 2 (bådnr. 10)

  • Jørgen Lannov (1946) KVIK

  • Helle Mortensen (1960) KVIK

  • Marianne Worm (1967) KVIK

6 - (10:02:23)​ (start kl. 14:20)

Hold: 12 Hellerup Mix (bådnr. 7)

  • Karen Merete Holme Madsen (1964) HR

  • Ole Erlich-Eriksen (1951) HR

  • Aage Kampmann Larsen (1961) HR

GPS streamén fra Øresund Maraton 2016 kan genses;

https://racemap.de/player/resund-maraton_2016-09-03/